Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Blog chmura tagów
Pierwszy rower dziecka. Jaki wybrać i o czym pamiętać?
Pierwszy rower dziecka. Jaki wybrać i o czym pamiętać?

Rower to współcześnie najbardziej popularny sposób przemieszczania się. Tani, ekologiczny i bezpieczny. Coraz częściej widuje się całe rodziny poruszające się na rowerach, budowane jest coraz więcej ścieżek i kładek rowerowych. Wielu zastanawia się od czego i kiedy zacząć jazdę na rowerze i jaki powinien być by spełniać wymogi.

Poruszymy kilka ważnych kwestii. Dawniej rower otrzymywało się jako prezent na komunię lub dziedziczyło po starszym rodzeństwie lub kuzynostwie. Dziś czasy się zmieniły i dzieci, kiedy tylko nauczą się chodzić wsiadają na swój pierwszy rowerek. Wielu rodziców zastanawia się czy wybrać trójkołowy rower, czy ten na dwóch kółkach z doczepianymi bocznymi kółkami, a może biegowy?

Korzystając z porad znanej mistrzyni kolarstwa Mai Włoszczowskiej oraz fizjoterapeuty dziecięcego Pawła Zawitkowskiego zamieszczamy wskazówki na co zwrócić szczególną uwagę.

By rozpocząć przygodę z kolarstwem warto wybrać na początek rower biegowy. To prosty środek transportu, który zachęci dziecko do większej aktywności fizycznej i wycieczek. Nie można kupować roweru na wyrost. Ważne by znać wielkość i możliwości dzieci. Sama bowiem w prezencie kupiłam rok temu bratanicy trójkołowy rowerek drewniany w jednym z hipermarketów. Choć piękny to źle skonstruowany sprawiał, że dziewczynka co chwilę najeżdżała na piętę. Podobnie rzecz miała się z drugim rowerkiem dziewczęcym. Otrzymany w prezencie od członka rodziny drewniany rowerek biegowy znanej zagranicznej firmy choć designerski i dopasowany wysokością do wieku dziecka był zbyt długi, a kierownica znajdowała się na wysokości siodełka. Utrzymanie równowagi sprawiało problem, a o szybkiej jeździe nie było mowy, nie mówiąc już o krzywej postawie. Dobrze wyprofilowany i zbudowany biegowy rowerek wzmacnia ciało i wbrew mitom nie szkodzi stawom ani stopom. To doskonałe wsparcie dla terapii stóp, zwłaszcza płasko-koślawych. Biegowy rower wzmacnia organizm, gdy pojawia się nierównowaga miednicy, słabsze brzuszki, kolana. Oczywiście istnieją przeciwskazania, ale pojawiają się tylko jeśli dziecko jest wiotkie. Przygodę zacząć należy z 10-12 calowymi kołami u biegowych rowerów. Natomiast dobór ramy rowerowej może sprawić trudność, bowiem poniżej roku życia nie ma rozmiaru ramy. Ramy zaczynają się od 11-12. Warto przymierzyć cyklistę do pojazdu zanim dokonamy zakupu. W ofercie naszego sklepu dostępne są dwa rodzaje ekologicznych, polskich, drewnianych rowerków biegowych ANTEK i BILLY.  Oba rowerki rosną wraz z dzieckiem i przeznaczone są dla dzieci od 18 miesiąca życia oraz od 2,5 lat.

Wielu dorosłych obawia się kontuzji, gdy ich pociecha wsiada na rower, ale warto zaufać dzieciom nawet jeśli się przewrócą. My także nieraz mieliśmy poobdzierane kolana. Kiedy pierwszym środkiem lokomocji dzieci był drewniany rowerek biegowy zamiana na dwukołowy rower z pedałami trwa 1 dzień.

Jeśli natomiast zdecydujemy się na rower z kółkami bocznymi wybierzmy 14 calowe koła. Atutem zapewne będzie to, że dziecko nauczy się szybciej pedałowania, ale pamiętajmy, że kółka boczne przechylają na jedną stronę i ciężar ciała jest źle rozłożony. Szukajmy lekkiej ramy rowerowej by dziecko mogło samo nieść pojazd. Zadbajmy o to by rama była gięta. W ten sposób łatwiej będzie wsiąść i zsiąść z roweru. Najodpowiedniejsze będzie tu aluminium, które jest odporne i lekkie, ale też droższe. Sprawdźmy czy patyk lub uchwyt do trzymania po odłączeniu kółek jest możliwy do zainstalowania. Zbadajmy czy chłopczyk lub dziewczynka dosięga do hamulców. Hamulec jest bowiem bardzo ważny, gdy syn lub córka zasuwa z górki.

Kupując rower dziecięcy pamiętajmy o tym, że sadzając smyka na zbyt dużym rowerze dla dzieci zrazimy go do jazdy. Ważny jest wygląd, ciężar, a także rozmiar roweru dla malucha, a im większe koła tym lepsze. Jednak oprócz ramy i kół zwróćmy uwagę na osprzęt i akcesoria. Jeździć natomiast uczmy się na bezpiecznym domowym podwórku.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl