Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Blog chmura tagów
Sensoryka
Co to jest sensoryka i zabawki sensoryczne?

Sensoryka

 

Sensoryka to zraz po Montessori najmodniejsze ostatnio słowo związane z dziećmi. Oprócz pedagogów i lekarzy wiele osób omija je szerokim łukiem, nie do końca wiedząc o co chodzi z tymi zabawkami sensorycznymi. W dzisiejszym artykule spróbujemy więc prosto i zwięźle wyjaśnić temat.

Integracja sensoryczna to proces, w którym dobiegające przez zmysły (dotyk, wzrok, smak, słuch, węch) informacje do mózgu są odpowiednio analizowane i wysyłana jest reakcja na nie do ciała dziecka. Już od najmłodszych lat mogą pojawić się pewne nieprawidłowości w układzie nerwowym związane z odbieraniem bodźców zmysłowych i reakcją na nie. Równowaga, świadomość własnego ciała oraz zmysły mają duży wpływ na naukę chodzenia i mówienia oraz zachowania naszego noworodka. Dlatego ważne jest by integracja sensoryczna przebiegała bez zaburzeń. Kształtuje się ona już w brzuchu mamy, a do trzeciego roku życia dzieci następuje jej najważniejszy rozwój, trwający do około 7 roku życia.

Kiedy sensoryczna integracja zostaje zaburzona często pojawia się wybuchowość i impulsywność. Innym objawem może być opóźnienie w rozwoju mowy lub problemy z koncentracją. Maluchy wykazują także zbyt dużą lub małą aktywność ruchową.

Objawami, które najczęściej jednak kojarzą się z zaburzeniami są te związane ze zmysłami: zbyt mała lub zbyt duża wrażliwość na bodźce słuchowe, ruchowe i dotykowe i problemy z koordynacją ruchową. Zaburzenia nie miną, dlatego układ nerwowy należy wspomagać terapią popularną w Polsce od 27 lat. Terapeuci wykonują ćwiczenia w formie zabawy dostosowanej indywidualnie do rozwoju dziecka.

Także w naszym sklepie dostępne są drewniane zabawki sensoryczne. Te ręcznie robione polskie zabawki mogą pomóc w terapii w domu, uwrażliwiając zmysły. Sensoryczne zabawki z naszej oferty w przypadku obniżonej wrażliwości sensorycznej pobudzają dziewczynki i chłopców dzięki dostarczaniu silnych sygnałów zmysłowych. Zabawki drewniane do ciągnięcia wyposażone są bowiem w puszyste i miękkie ogonki tak jak Piesek Śmieszek, Kotek Psotek czy Biedronka Ilonka. Dino Florentino, Jednorożec Lea, Misio Pysio także stymulują zmysł dotyku łącząc ze sobą twarde oraz miękkie surowce. Do wykonania zabawek z drewna wykorzystywane różne faktury do wykonywania masażu rąk, tak jak kostka lub tablica manipulacyjna. Pamiętajmy, że zabawki takie jak Franek Sześcianek oferują doznania dotykowe, ale drewniane gryzaki z zawiązaną szmatką także wpływają na sensorykę już we wczesnym wieku, gdyż niemowlę wkłada wszystko do ust w ten sposób poznając świat. Na równowagę oddziaływać będzie zatem huśtawka i bujak. Drewniana huśtawka Gucio i konik na biegunach Stefanek to nasze propozycje na piękne i ekologiczne zabawki, wyposażenie pokoju dziecka oraz akcesoria do ćwiczeń. W terapii ręki, o której pisałam już we wcześniejszych artykułach natomiast pomogą wszelkiego rodzaju przeszywanki i przeplatanki wykonane z różnych wielkościowo, fakturowo materiałów takie jak Kotek Splotek, Lew Leon, Paw Paweł i Pies Papi. Obserwujmy zatem nasze pociechy i dostarczajmy im odpowiednie zabawki zręcznościowe.

Pamiętajmy jednak, że zaburzenia integracji sensorycznej wiążą się także z wadami wzroku i słuchu, a więc uszkodzeniami narządów zmysłów. Zwróćmy więc szczególną uwagę na wszystkie aspekty tej kwestii. Czy na mycie głowy, niektóre rodzaje materiałów, jedzenia i hałasy dziecko reaguje płaczem? Może często się wierci lub biega?

Wiele jednak z tych objawów to po prostu przejawy charakteru naszego smyka więc fachowa diagnoza jest niezbędna. Wskazana jest konsultacja z pediatrą lub psychologiem.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl